Jrmvek
Galaktikus Kztrsasg
AT-TE:
Iszony ers pnclzata s tzereje van elle egy ellensg se bjhat el. Azonban nagyon lass nehezen manverezhet gyhogy a gyors egysgek knnyen elmeneklhetnek elle.
IFT-T Hover Tank:
EZ a tank az ers fegyverzet sebessg s manverezhetsg kzs kombincija, ha tmadsba lendl nagyon nehz lelltani. ltalban egysgek tmogatsra szoktk hasznlni.
AT-RT:
Minden tekintetben az AT-ST eldje. Pnclzata s fegyverzete gyengbb. A vezetjt pedig nem vdi semmi ezrt egy pontos tallattal kilhetjk.Fleg feldertseknl szoktk hasznlni de csatban is megllja a helyt.
Anakin's Starfighter:
Ez egy gyors jl manverezhet haj. Pnclzata gyenge ,de az ellensges hajkat egy pillanat alatt lelvi.
ARC 170 Starfighter:
Ez a haj az X-wing eldje. Pnczata, tzereje s manverezhetsge flelmetes ellensgg tudja tenni.
LAAT:
Ez a haj nagyon alkalmas lgi tmogatsnak, mert nagyon knnyen megtiszttjk a terepet a droidoktl. j ers a fegyverzete egysgeket is szllt, de nagyon knnyen lelvik a vadszok.
Szeparatistk
Spider Walker:
Br ezeket a 12 mter magas aclszrnyeket eredetileg szrazfldi s lgi jrmvek elleni harcra terveztk, flelmetes tzerejk a gyalogsgi csapatokkal szemben is remekl hasznosthat. Mg a trpe pkdroidok elsdleges feladata a kutats s felderts, nagyobbacska testvreik ltrehozsnak egyetlen clja maga a pusztts volt. Az nvezrl pkdroidok mr megjelenskkel is flelmet keltenek ellensgeik krben. Hatalmas mretk rszben a pszicholgiai terrort, rszben pedig dupliklt harcszati bevethetsgket szolglja. A ngy, vaskos, oszlopszer lbon mozg harci droid norml magassga mintegy 8 mter. Ebben a helyzetben a gmbtest a lbszrtagok szintje al sllyed s a fedlzeti fegyverek lefel, a felsznen mozg jrmvek vagy a gyalogsgi csapatok ellen irnythatak. Msik esetben a gmbcsuklkon mozg, hidraulikus tmaszelemek kiemelik a testet a lbtagok magassga fl. A pkdroid fegyverei ilyenkor elssorban az alacsony s kzepes magassgban kzeled lgi clok ellen irnyulnak. Ez a ktfle felhasznlsi lehetsg szksgtelenn tette, hogy a Testlet droid hadseregben ms egyb tmad fegyvereket is szolglatba lltsanak. Ez egyfell roppant kltsgkml megolds, msrszt egyszerbb teszi a bevetsek megtervezst s a harcba indul technikk mkdsnek sszehangolst. A droid; nagy mretbl add, tetemes nslynak cskkentse miatt a nyolc mteres lbszrtagokat nem fmbl, hanem egy specilis, nagy szilrdsg manyagbl ksztettk. A mozgs s knnyed manverezs tovbbi elsegtse rdekben a szles, lapos talpak fltt, mind a ngy lbban antigravitcis emelket ptettek. Ezekre mg a knnytett jrtagok alkalmazsa mellett is szksg volt, hiszen a robot gmb alak, pnclozott testmagjnak slya szintn jelents. A gravitcis emelk s a knny lbtagok kombinlsa vgl olyan jl sikerlt, hogy ezek a harci monstrumok mretket meghazudtol sebessg elrsre lettek kpesek szinte brmilyen talajviszonyokkal rendelkez csatamezn. Az nvezrl pkdroidok egyetlen hibja, hogy tl hangosak. A tmaszelemeket mozgat szervmotorok baljs nyikorgsa mr messzirl elrulja kzeledtket.
AAT Hover Tank:
Ezt a tankot elszeretettel hasznljk, mert ers fegyverzetvel mindentt megllja a helyt s ers pnclzata van.
Armored Tank:
Kashyyyk-on hasznltk ezt a tankot. Fegyverzete csak ms jrmvek ellen j. A pnclzata meg elg sokat kibr.
Hailfire:
A Hailfire tankok hadrendbe lltsnak eredeti clja a Bank rdekvdelmnek biztostsa volt. A Kln igazgattancsa gy vlte, hogy e droidok raktinak tzereje kell s elgsges nyomatkot adhat fizetsi felszltsaik szigor hangvtelnek. Kicsit ironikus hogy, most a Szeparatistk soraiban egymssal vllvetve kzd pusztt droid seregek, egy ms idben ms helyen egymssal farkasszemet nzve, ugrsra kszen vrtk gazdik tzparancst. Ha tehetnk, a Kereskedelmi Szvetsg droidjai errl sokat tudnnak meslni. A gyakran igen magas sszeg klcsnket felvev sunyi neimoidai szervezet vezeti bizony nem egyszer megkstek a hitelek trleszt rszleteinek folystsval, ami tnyre finoman aztn ppen ezek; a most velk egy oldalon felsorakozott, sorozatvet harci gpek hvtk fel a figyelmket. Ma ilyen a vilg. Hamis s rideg a valsg. Nem is csoda, ha a Galaxis jvjt arctalan, stt dmonok cinkelt krtykbl jsoljk. Az Intergalaktikus Bank Kln sorozatvet droidjai nem tl bonyolult szerkezetek. A nagykerek harci gpek tulajdonkppen nem tbbek, mint egyszer, mobil raktakilv llsok. Az igazgattancs tagjai nem kvntak tl sok pnzt klteni, a maguk kztt eufemisztikusan csak rtkpapr Rszlegknt emlegetett droidhadsereg ltrehozsra. A robotokat egy azta mr felszmolt hadiipari cg ksztette, klcsntartozsai egy rsznek elengedse fejben. Br a Kln harci gpei felptsket tekintve tnyleg egyszer, de annl hatkonyabb szerkezetek. Megtakartva a bonyolult gyrtsi technolgit ignyl drga, nll kirtkelsre kpes, egyedi fedlzeti irnyt rendszer kifejlesztst, ezek a gpek kzponti irnyts alatt llnak. Agyuk nem kpes fggetlen gondolkodsra, vezrlsket a Kln anyahajira teleptett parancskzpont vgzi. Ez a megolds sokkal srlkenyebb s az egyttmkd harci egysgek sszehangolt s gyors manverezst sem teszi lehetv, viszont tny, hogy sokkal olcsbb, mint a fggetlen rendszervezrls. A parancskzpont vezrljeleit egy, az apr kzponti testben elhelyezett antenna veszi. A kommunikci a robot s a vezrls kztt ktirny, hiszen a vgrehajtott manverekrl a gp visszaigazolst is kld. Az aktulis terepviszonyokrl s az ellensges alakulatok mozgsrl egyetlen nagyltszg fotoreceptor ad tjkoztatst. A sorozatvet droidcsapatok mozgst e mszer jelei alapjn irnytjk. Nagyltszg ide vagy oda, egy bonyolultabb harci helyzetben bizony sok problmt jelenthet ez a fajta kzvetett vezrls.
Grevious Starfighter:
Ez a haj egy gyors jl manverezhet bombz. az ellensges csatahajkkal pillanatok allatt vgezni tud.
Tri-fighter:
Ezt a hajt kifejezetten ellensges vadszok megsemmistsre fejlesztettk ki. Pnclzata gyenge, de ezt manverezhetsggel s sebessgel ptolja. Ha meglt egy ellensges vadszt nagy tvolsgbl is le tudja lni, ksznheten a lzeres raktknak.
Droid Starfighter:
A robotdmonok nem rendelkeznek pajzsgenertorral. Fedlzeti rendszereik vdelmt csupn a srkny pnclbortsa adja. A Xi Charrok erre egy a Charroson bnyszott rcbl ksztett fmtvzetet hasznlnak. Az alklad pncllemezek azonban nagyon strapabrak. Roppant hatkony, mr-mr a gyengbb sugrpajzsokval megegyez vdelmet adnak. A bels rendszerek tllst biztostva a pnclzaton kvl a srkny fbb merevt s tartelemeit is ebbl az anyagbl ksztik. Az alklad tvzet tovbbi pozitv tulajdonsga, hogy nem mgnesezhet. Ezltal az elektronikai rendszereket megbntani kpes mgnes-sugr s ion fegyverek hatstalanok a droidvadszokkal szemben. Br a srknyszerkezet kialaktsa mr nmagban is lehetv tenn a lgkrben val manverezst; hiszen a lapos, a kt szrnyskot sszekt trzselemen minden esetben elg felhajter kpzdik, ennek ellenre a repulzis genertor minden droidvadszban megtallhat. A repulzorokat leginkbb a fel- s leszllsi manverezsek sorn hasznljk. A szrnyakba integrlt, a fgenertor energijt megoszt szalagrepulzorok pedig egszen finom lgkri manverezst is lehetv tesznek.
A droidvadszok flelmetes tzervel brnak. A Xi Charrok semmit sem bztak a vletlenre. A gp tbbi rszhez hasonlan a beptett fegyverzet is sajt gyrtmny. Ezrt, akr a tbbi fedlzeti rendszernek, ennek sincs se tpusjelzse, se kdszma. A szrnyak bektsi pontjai mell integrlt, egy-egy pr nagy hattvolsg lzergy mr nmagban is elegend volna egy ilyen mretosztly haj szmra. Az gyk hatkonysga a mkdsi id alatt mg a legnagyobb csatban sem cskken, hiszen mind a ngy lveg kln genertorral rendelkezik. A harci zemmdban kettvl, ezltal nagyobb fellet, gy a trzsnek nagyobb vdelmet biztost kt flszrny jrrzs vagy feldert repls alatt sszecsukhat. Az gyk ilyenkor egy bels kamrba hzdnak vissza. Ez kt szempontbl is elnys. Egyfell vdi a fegyvereket az esetleges repls kzben elfordul kros mechanikai behatsoktl, msrszt pedig elrejti azokat a droidvadsz utn kutat kvncsi szemek ell. De a ngy lzergyn kvl mg kt energiatorped-vetvel is felszereltk katonikat a Xi Charrok. A vetcsveket s az azokat tpll fegyvergenertort a hajtmvek kz ptettk. A droidvadsz szrnyai lpeget zemmdban sztnylnak s fggleges helyzetbe llva kt pr lbb alakulnak. A lbakat a trzs kt szln lv kismret szervmotorok, hidraulikus munkahengerek s tmasztrudak mozgatjk. Ebben a helyzetben a lzergyk nem zemelnek, a lefel irnytott 60 mm-es vetcsvek viszont brutlis tzert biztostanak a gyalogsgi csapatok s a felszni tmad jrmvek ellen. A robot 3 tonnnyi slya lpeget zemmdban a szrnyak vgn lv llthat dlsszg karmokon oszlik meg. Az acl-alklad tvzetbl kszlt jrtagok csak egszen kis felleten rintkeznek a felsznnel ezrt a robot puha, ingovnyos terleten kptelen mozogni, nslya miatt a lbak belefrdnnak a talajba. Ilyen esetben a repulzorok veszik t a szerepet s egy mterrel a felszn felett lebegtetve mozgatjk a testet. A droidvadsz gy akr 100 km-es sebessget is elrhet. A lbain jrva viszont nem kpes tl nagy tempra. Az elrhet legnagyobb sebessge ekkor csupn 20 km/h krl van.
A droidvadszok flelmetes gyilkosok. Az rben szinte nincs ellenfelk. Sebessgk, manverez kpessgk s tzerejk pratlan. Hoar Chall katoni a kor legmodernebb vadszgpeit is maguk mg utastjk. A felsznen azonban mr valamivel sebezhetbbek. A lbakat mozgat munkahengereket s tmasztrudakat nem vdi pnclborts, gy egy jl irnyzott tallat knnyen mozgskptelenn teheti a lpeget robotot. A kereskedelmi forgalomba kerlt pldnyoknak azonban van mg egy gyenge pontjuk. A vezrls. A droidvezrl szmtgp pusztulsa megbntja az ltala irnytott valamennyi gpet. A Xi Charrok, hogy elkerljk katonik "rablncra verst" minden egyes pldnyt nmegsemmist rendszerrel lttak el. A megbnult vagy irnytsukat veszett droidok egyszeren felrobbantjk magukat, ezzel megakadlyozva, hogy a Charrosi idegenek fltve rztt titkai napvilgra kerljenek.
Gunship:
Ez egy csapatszlt haj, de tmadsra isa jl hasznlhat. A lzeres raktkkal hamar vgez a vadszokkal s a lzergyval, pedig a csatahajknak is nagy krokat tud okozni. Manverezhetsge s sebbesge elg rossz, de a pnclzata ellensjozza a problmt.
Lzadk Szvetsge:
A-Wing:
Az Endori csata idejn az A-szrny vadszgp a Galaxis leggyorsabb harci replje volt. Ez nem csoda, hisz a tervezk; Jan Dodonna tbornok s Walex Blissex eredeti tervei is, mr egy olyan replt krvonalaztak, amely kpes a Birodalmi Haditengerszet brmely hajjt maga mg utastani. A vezrkar el benyjtott tervezet azonban ennek ellenre csekly tmogatottsgot kapott s Dodonna tbornokon kvl szinte senki sem hitt benne. Az, hogy a vadszgp vgl mgis megplhetett; akr csak az X-szrny esetben, egy nvtelen pnzgyi befektetsi csoportnak volt ksznhet. Miutn az els prototpusok elkszltek s a tesztsorozat kezdett vette, a helyzet megvltozott. Az j vadszgp az rdeklds kzppontjba kerlt s naprl-napra egyre nagyobb tmogatst kapott. Mr az els replseknl sikerlt elrni a maximlisan tervezett legnagyobb sebessget, ami jcskn meghaladta az eddig rendszerbe lltott brmely vadszgp sebessgt. Hirtelen mindenki eltt nyilvnvalv vlt az j tpus ltjogosultsga. Miutn egyrtelmv vlt, hogy a sebessg mell egy, eddig pldtlan manverezhetsg is trsul, a sorozatgyrts eltt tbb nem volt akadly.
T-47 Airspeeder:
Amikor a nehzfegyverekkel megpakolt, hatalmas birodalmi lpegetk feltntek a jeges Hoth bolygn berendezkedett Lzadk feldert szkpjainak ernyin, a bzis parancsnoka: Rieekan tbornok azonnal tudta, hogy nem sok mindent tehetnek ellenk. Br a Mon Calamari cirklkkal kibvlt Szvetsgi Flotta nha mr j esllyel szlhatott szembe a csszri hadihajkkal, a Birodalom Felszni Haderiben szolgl pnclozott csapatszllt gpeknek a Lzadk arzenljban nem volt prjuk. / itt a Hoth-on legalbbis nem / gy most a mindenre elsznt; nhny pncltr lveggel megerstett gyalogsgi csapatokon kvl csupn csak kt tucat, talaktott T-47-es sikl biztosthatta a Szvetsg vdelmt. Azt mindenki tudta, hogy a kis gpeknek semmi eslyk a lpeget erdk ellen, m a cl nem is azok megsemmistse volt. A hsiklkat irnyt Zsivny szzad piltinak csupn eslyt s elg idt kellett kiharcolniuk, hogy a Szvetsg evakulhassa az Echo bzist.
X-wing:
Amikor Luke Skywalker harcba szllt az els Hallcsillag ellen, a Szvetsg X-szrny vadszgpe a Galaxis egyik legkorszerbb harci replje volt. Br azta mr sok id telt el s szmtalan gyorsabb, ersebb vadszgpet lltottak hadrendbe, a T-65 mg mindig repl. Legjabb harmadik genercis vltozatai mg sokig szolglhatjk a szabadsg gyt, amit nlkle aligha vihettek volna gyzelemre. Kevesen tudjk, de ksz csoda, hogy a Lzadk hozzjuthattak ehhez a gphez. Ez a vadszgp volt a fggetlen Incom utols projecte, mieltt a gyr a Birodalom kezbe kerlt. A gpet eredetileg nem a Szvetsg megrendelsre fejlesztettk. A munklatokat, egy magt meg nem nevez tvoli rendszert ural rezsim pnzelte. m a Birodalmi Biztonsgi Hivatal mr rgta gyantotta, hogy az egybknt addig fggetlen hajgyr egyes vezet beosztsban lv mrnkei szimpatizlnak a Felkelkkel. A ISB gyanja nem volt alaptalan. m mg az utols pillanatban, mieltt a Birodalmi Haditengerszet egysgei betrtk a gyr kapuit, a renitens fmrnkk; egy szvetsgi akci keretben sikeresen tmenektettk az XSZ (X-szrny) tervdokumentciit s a prototpusokat a Lzadkhoz.
Y-Wing:
Az Y-szrny vadszgp a Lzadk Szvetsgnek egyik legrgebbi tpusa. Egszen az X-szrny vadszok rendszerbe lltsig a Flotta lvonalbeli, legtbbet hasznlt, multifunkcionlis vadszgpe volt. Ezek a strapabr, masszv, ignytelen harci gpek szmtalan tkzetben bizonytottk remek kpessgeiket. Jl helytlltak mind a Vnas-i csatban a Duro mellett, mind az Ord Biniir els tkzetben is. De rszt vettek az, azta legendv vlt Ank Ki'Shori ostromban, ahol a TIE bombzkkal szembeszllva akkor ezrek lett mentettk meg. Vgl, a nagy Yavini csatban kt-szzadnyi Y-szrny replt. A birodalmi helyrsgek nehzbombzstl kezdve, a sebszeti pontossg csapsmrsen t, az utnptls szlltmnyok biztostsig szmtalan kldetsben vettek rszt. m az id lassan eljrt felettk s a technolgiai fejlds elkerlhetetlen eredmnye, hogy helyket lassan korszerbb tpusok veszik t. m ezek a remek kis gpek nem vlnak a thermofzis zzk martalkv. Plyafutsukat a Flotta ms, msodik-harmadik vonalbeli szzadaiban s a Planetris Grdk ktelkeiben folytatjk.
Blocade Runner:
A CR90-est eredetileg egy jl fegyverzett, knnyen mdosthat transportnak terveztk (mint megannyi eldjt a CEC hajk sorban). Vgl tbb lett egy knnyen felfegyverzett hajnl. Megfelelt a klasszikus corvette hajosztly kvetelmnyeinek: knnyen fegyverzett, kicsi s gyors gp kszlt el.
Az eredmny az lett, hogy kalzok s zsoldos szervezetek gyakorta hasznltk ezeket a hajkat klnbz feladatokra, mint pldul bolyg vdelem . A hajt Blokdtrnek is nevezik, utalva sebessgre, aminek hre bejrta a galaxist, s mi is tani lehettnk.
A CEC ltal tervezett s ptett haj rendkvl sokoldal, tbb funkcis. A Corlliai Corvette knnyen funkcionl gyalogos transporternek, knny hordoznak, teher vagy utasszlltnak akr ; ellenben a specilis hajkkal, a corvett mdostsa egyszer brmely feladathoz. Az idk folyamn erre tbb pldt is lthattunk. Taln a legrdekesebb a Zsinj hadr parancsnoksga al tartoz Night Caller nevezet corvette volt, amit elbb Tie gpek, majd ksbb X-szrnyak hordozsra is alkalmass tettk, nem beszlve a nagyteljestmny vonsugr genertorrl.
Szllthajknt a corvett nagy s ers raktrrel rendelkezik, ahol a vztl kezdve a fszeren t brmi trolhat, akr mg fegyverek vagy zemanyag is. A rakomny vdelmben a hajtest tbb pontjt megerstettk, s fegyvereket helyeztek el, amiknek tpust s sszelltst brmikor meg lehet vltoztatni, hogy mg eredmnyesebb vdelemmel lssk el a hajt. Ez is az egyik ok azok kzl, mirt is kedvelik ennyire a kalzok s ms militarista szervezetek (tbbek kzt a Lzadk Szvetsge).
Glaktikus Birodalom
AT-AT:
A Birodalmi Haderk egyik taln legnagyszerbb fegyverrendszere a hatalmas, pnclozott, csapatszllt lpeget. Stratgiai jelentsgt tekintve a Szrazfldi Erk ktelkben ezek a monstrumok ugyan azt a clt szolgljk, mint a Flottnl a csillagrombolk: a terrort. s nincs mg egy szrazfldi gpezet, ami e clnak ilyen jl megfelelne. A kztrsasgi idk ta pedig a Szvetsg arzenljban sincs semmi, ami csak egy kicsit is hasonltana ezekhez a jrmvekhez. A 15 mter magas aclelefntok, mint valami rg letnt kor kdbl kilp hbors istenek magasodnak a Galaxis csatamezi fl.
AT-ST:
A Birodalom szrazfldi csapatai ltal feldertsre s jrrtevkenysg elltsra alkalmazott lpegetk, a kis, frge, ktlb AT-ST-k. Elsdleges feladatuk a felderts s jrrzs, m ezen kvl hatrvdelmi szolglatot is elltnak, s gyakran adnak biztostst a harci tevkenysget vgrehajt birodalmi rohamosztagoknak s az AT-AT lpegetknek is. A kis AT-ST-k inkbb gyorsasgukrl, semmint nehz pnclzatukrl hresek. A ktlb lpeget rendszer miatt ugyan labilisabbak, mint nagytermet rokonaik, m azoknl jval gyorsabbak. A cscssebessgk akr a 90 km/h-t is elrheti. Br a „csak” 8.6 mteres magassgukkal nem oly fenyegetek, mint az AT-AT-k, m a gyalogsgi csapatok s a kisebb suhan jrmvek ellen mg gy is kell ert kpviselnek.
IFT-T Hover Tank:
EZ a tank az ers fegyverzet sebessg s manverezhetsg kzs kombincija, ha tmadsba lendl nagyon nehz lelltani. ltalban egysgek tmogatsra szoktk hasznlni.
Speeder Bike:
A feldert "bringsok" gyors jrr tevkenysget tudtak elltni, mivel a felgyeletkre bzott terletet nhny perc alatt bejrhattk. ltalban 5 fs csapatokban (4 katona s 1 rmester) portyztak az Endor erdeiben, gy ha valamelyik feldertt baj rte, trsa jelentst tudott tenni a tmaszpontra.
Tie interceptor:
A TIE elfog a kzvetlen kvetkezmnye a Darth Vader rszre kifejlesztett TIE Fejlesztett (Advanced) x1 prototpusnak fejlesztseinek. Gyorsabb, jobb a manverezkpessge, s sokkal, de sokkal hallosabb, mint a szabvny TIE/ln.
Ez az elfog a szabvny TIE piltaflkt, hajtm burkot, s szrnytartkat hasznlja. A napenergia-gyjt paneleket megnytottk, valamint meghajltottk, ezzel tbb energit s nagyobb ltteret adtak a piltnak. A napelemek 'tr-alaknak' ltszanak, ezzel az elfogt jval flelmetesebb tve az elfogt, mikzben kisebb oldalkpet nyjt, ezzel nehezebb tve az ellensges tzreknek, hogy leszedjk. A TIE elfognak jval erteljesebb hajtmvei vannak mint a TIE/ln-nek, s majdnem olyan gyors, mint a Szvetsgi A-szrny; gyorsabb, mint brmelyik vadszgp, melyet vele egyidben kezdtek el termelni.A TIE elfog egy fejlettebb tpus ion-ram-projektort hasznl, mely lehetv teszi a pilta szmra, hogy les fordulatokbl s prgsekbl jjjn ki. Az iker nylsterelket kln-kln lehet mozgatni, ezzel tkletesebb irnytst s kiegyenslyozottabb vezetst tve lehetv. Egy kpzett piltval a haj irnytsnl, a TIE Elfog valsgos krket tud lerni az X-szrny vadszok krl. Fegyverzetknt az elfog ngy lzergyt hasznl, egyet-egyet felszerelve a napelem paneljeinek vgre. Fejletteb clz szoftver nyjt a piltnak biztosabb tallatot, mg sszetett manverek kzben is. Habr az elfognak nincs meg mr a piltaflke alatti kt lzergy, de az gyk helye tovbbra is megmaradt, s jabb gykat lehetne oda felszerelni, ha a technikusok helyet tudnnak szortani az gykat ellt energiatelepeknek. Mint a tbbi TIE vadsznak, a TIE elfognak is csak kicsiny pnclzata van, s nincsen pajzsuk, s ezrt az ellensg tallata knnyen megsemmisti. Az elfog piltinak a haj manverezkpessgre s szmbeli flnykre kell tmaszkodniuk, hogy tlljk a bevetseket a sokkal jobban felfegyverzett s pnclozott vadszokkal szemben. Mindent megtettek, hogy a TIE interceptor minl knyebb legyen. Nincsen ltfenntart rendszer, teht a piltk mg mindig teljesen zrt ltzket viselnek. A TIE elfognak nincs hiperhajtmve s csatahajra van szksge, mint egyfajta bzis. A TIE elfogkat elsdlegesen Csillagrombolkrl eresztik ki, s olyan kulcsfontossg bzisokrl, mint amilyen a Kuat-i s a Fondor-i hajzem. Kisebb csatahajk, mint a Victory osztly Csillagrombol s a Dreadnaught, s sokkal tvolabbi bzisokon be kell rnik a rgebbi TIE/ln vadszokkal.
TIE fighter:
A TIE vadszok rvidtv rhajk, melyeknek a legfeltnbb jellemvonsuk az egy pr dominns napelemtbla szrnyai elhelyezve a kis gmb alak irnytpult kt oldaln. A TIE vadsz kis clpontot nyjt mind elrl, mind htulrl, s nagyszer manverzkpessge miatt a harcban nehz eltallni. Egy TIE vadsz lehet, hogy srlkeny tmadsra, s elg knny elpuszttani, de minden elpuszttott TIE utn ezer s ezer fog felemelkedni. Harcban egy Birodalmi cirkl az ellensges haj mell tud rkezni, s akkor kiengedi az sszes TIE-t mieltt a Lzadk tzreinek akr lehetsgi is lenne vlaszlpst tenni. TIE vadszokat hasznlnak bolyg- s cirklvdelmi feladatokra is, akrcsak Lzadk, kalzok s idegen lnyek elleni ostromokra. A TIE vadsz msodlagos bevetsbeli feladatai kz tartozik a nehzfegyverzettel felszerelt TIE bombz vdelmezse is, tbbek kztt akkor, mikor a bombzk felszni clpontokat tmadnak.A TIE vadszoknak csak fnyalatti hajmveik vannak. Ez slyt takart meg, mely megnveli a sebessget s a manverezkpessget, de ez a bzisuktl - mint egy kzeli bolyg, vagy egy Birodalmi cirkl - fggv teszi a TIE-okat. A TIE-ok csak kt napra elegend elltmnyt visznek magukkal normlis krlmnyek kztt; tnyleges harc alkalmval a TIE-oknak gyakran jra kell tankolniuk ez els nhny ra utn. A TIE manverzkpessge s sebessge a bent l pilta nagy gyakorlata kvetkeztebn segt. A TIE vadszoknak nincsen pajzsa, nincsen msodlagos fegyverzete, vagy hajtm rendszere, apr hajtmelltmnya van, s nincsen a fedlzeten ltfennttart rendszer: a piltkank teljesen zrt rruht kell viselnik, melynek sajt atmoszfrika fenntart s talaktrendszere van. Ezen rendszerek eltvoltsval a TIE-on tmeget takartottak meg, s helyet csinltak a nagy energia genertoroknak, hajtmveknek, s fegyverzetnek az sszetett s zrt hajburkon bell. Az ezernyi j TIE haj venknti gyrtsval, s j a Birodalmi akadmin trtn piltk folyamatos kikpzsvel a vesztesgeket jelntktelennek tartottk, amg a katonai feladatokat vgre tudtk hajtani. Nhny katonai stratga rmutatott, hogy a TIE tlsgosan fgg a pilta teljestmnytl: a kezd piltk megprblkozhattak egy sszetettebb manverrel, csak hogy a hajt megdntsk. A pilta egyszeren bele van prselve egy nagy-gravitcis sokk-gyba, s tkzs-hl s antigravitcs mez vdi csak. A pilta lbai az irnyt kengyelbe cssznak bele: a kengyel megnyomsval vagy hzsa a sebessget s a manverezst szablyozza. A kzzel szablyozhat botkormny irnytja a preczebb menverezst, clzst, navigcit, s a tzelst. Tartalk sebessg s manver vezrlk is vannak a botkormnyon, de mind a repls s a tzirnyts a kzi egysgen keresztl nagyon bonyolult. A TIE-nak egy pr elre nz sszekttt tzels lzergyja van. A lzer genertorok a f flke alvzban vannak, s az energiagenertorokrl s telepekrl mkdnek. A TIE vadsz a legtbb energit a napsugarakbl nyeri, melyeket a szrnyai segtsgvel nyel el.
TIE bomber:
A TIE bombz volt a Birodalom elsdleges tmad bombzja. Habr lassabb, s kevsb manverezkpes, mint a szabvny TIE vadsz, ezek a bombzk nagyszer "mtti pontossg csapsok" vghezvitelre kpesek mind fldi, mind ri clpontok ellen. A TIE bombznak dupla flkje van, s meghosszabtott napelemei. A haj jobboldaln lev (menetirny szerint) flkben van a piltaflke (katapult-lssel), a replsi szmtgppel, a komunikcis rendszerekkel, s a ltfenntart rendszerrel egytt. A haj bal oldaln van a bomba trol hely, akrcsak a clz s a szllt rendszer. A hajt a Sienar Flottaszllt Rt. P-s4 iker ionhajtmvei hajtjk, mely egyetlen egysgknt van felszerelve a kt flke kz. A bombz fegyverei kztt megtallhatak a hatalmas pusztt hats proton bombk, irnytott vibrcis raktk, orbitlis aknk, s szabadon es hdetontorok. A kldetsbeli felllstl fggen a bombz nyolc vibrcis raktt, vagy ngy proton torpedt szllthat az ells lszertrol flkben. A f lszertrol flkben ezen fell mg nyolc vibrcis raktt, ngy tovbbi proton torpedt, nyolc proton bombt, hat orbitlis aknt, vagy tizenhat hdetontort szllthat. A kt elre tzel lzergy nyjt vdelmet az ellensges hajktl.
A TIE bombz clz szmtgpei az ells lszertrol flke alatt vannak. A bombkat a bombacsszdn keresztl szlltjk t a clz szmtgpek mgtt, amg a raktkat a baloldali flke rakta lrsn keresztl lvik ki. rfeladatoknl a TIE bombzt arra hasznltk, hogy nehztzrsget biztostson a Lzad csatahajk ellen. Hagyomnyosan a TIE vadszok elszr megpuhtjk a clpontot. Ezutn a TIE bombzk Bevetsi gynaszdok s Skipray sugrhajk kzremksvel a precz clz szmtgpt hasznlva semlegestik a ltfontossg egysgeket, mint amilyen a pajzsgenertor vagy a hajtmvek. Miutn a clpont megtrt, s kptelen magt megvdeni, Birodalmi megszllcsapatok veszik t a jrm, s az elfogott Lzad katonk felett az irnytst, majd megkezdik a kihallgatst.A TIE bombzkat rllomsok s rkiktk elleni ostromok alkalmval is hasznljk, s hogy egyes bolygk kr aknkat teleptsenek. A TIE bombzknak ltalban TIE vadszok nyjtanak ksretet heves csatkban gyakori harctereken. A TIE bombzknak nagy tzerejk van a kis mretk ellenre, s gyakran sikerl keresztlcsusszanniuk az ellensges vdelmi vonalon, melynek clja az ellensges hadihajk feltrkpezse. A TIE bombzkat elnyben rszestik a nagy csatahajkkal szemben, a pontos clzsnak ksznheten - a csatahajk turblzerei sokkal kevsb preczek. TIE bombzk ezen kvl tkletesen alkalmasak felszni bombzsi feladatokra. A clzszmtgpe elg pontos ahhoz, hogy feltrkpezzen egyes pleteket, mg a krnyez terleteket rintetlen hagyja. Elg jl kpesek manverezni az alacsony magassg bombatmadsokhoz olyan zrt helyeken, mint kanyonok vagy vrosok.
Shuttle Pro:
A Lambda-osztly komphajk a Birodalmi Flotta igslovai. Ezeket az rdekes felpts, kismret rhajkat nagy szmban alkalmazzk teher s szemlyszlltsra egyarnt. Nincs olyan hely a Birodalom ltal ellenrztt terleteken bell, ahol e nagy fejtetre lltott Y-t formz gpek fel ne tntek volna. A haj htn feszl hatalmas vezrsk, tulajdonkppen egy a lgkri replsben elengedhetetlen stabiliztor. Felletn tbb a manverezst segt toler-vezrl fvka tallhat. De a vezrsk hatalmas fellete a komp msodlagos energiaelltst ad napelemtblknak is helyet biztost. Az Y kt msik szrt ad, repulzorokat rejt oldalszrnyak leszllskor a vezrsk mell "csukhatak". Landolskor a haj az e szrnyak tvben elhelyezett kt aknban megbv tmlbakon nyugszik. A ltszat ellenre ez a ketts, kicsit furcsa megtmaszts, a szerkezet slypontjnak elhelyezkedse miatt mgis kell stabilitst ad a parkol komphajnak. A teherszlltmnyok ki- s berakodsa valamint az utasok beszllsa a piltakabin als rszbl leereszked rmpn t lehetsges. |